Music Metal
Start Havy Metal Thrash Metal Black Metal Death Metal
Gothic Metal Power Metal Metal Symfoniczny
Metal

Black Metal jest oficjalnie podgatunkiem heavy metalu, w rzeczywistości jednak powstał na bazie thrash metalu. Utwory komponowane w konwencji black metalowej wprowadzają poczucie niepokoju, są przytłaczające i złowrogie. Partie wokalu wykonywane są głównie z wykorzystaniem wcześniej wspomnianej techniki growl, teksty zaś niejednokrotnie mają bluźnierczy charakter. Aranżacje wybiegają poza utarty schemat zwrotek i refrenów, podobnie jak gęste rytmy, rzadko opierające się na tradycyjnym czterowartościowym metrum. Wykonawcy nie stronią od ozdabiania swoich ciał, szczególnie twarzy, biało-czarnymi motywami bitewnymi (tak zwane corpse paint). Gatunek ten nie mógłby istnieć bez roztaczającej się wokół niego mistycznej, okultystycznej aury, nasyconej motywem śmierci i ogólnie pojętego zła.     
Prekursorem black metalu był brytyjski zespół Venom, choć krytycy uważają, że zaprezentował on nie tyle nową warstwę muzyczną, a raczej ogólny wizerunek sceniczny, drugi album grupy wydano pod nazwą Black Metal, jego tytułem ochrzczono później styl, jaki Venom zapoczątkował. W latach 80. zespoły Bathory, Mayhem, oraz Celtic Frost utorowały drogę dla całej rzeszy, głównie nordyckich, kapeli, które zaczęły powstawać w latach 90. Spośród tych ostatnich na uwagę zasługują między innymi Burzum, Gorgoroth, Darkthrone, Marduk, Dark Funeral, czy Beherit.
Black Metal dotarł także do Polski, rodzimymi przedstawicielami gatunku są łódzki zespół Imperator, katowicki KAT, czy założony z końcem lat 80' gdański Behemoth.
Nic dziwnego, że muzyka black metalowa wywołuje kontrowersje, jeśli bowiem gdziekolwiek pojawiały się skrajnie negatywne treści, to właśnie w utworach zespołów reprezentujących ten styl. Black metal osiągnął szczyt popularności w połowie lat 90. w Norwegii, gdzie doszło do kilkudziesięciu podpaleń świątyń chrześcijańskich, będących efektem propagandy antyreligijnej i satanistycznej, przekazywanej w tekstach konkretnych utworów. Wokalista i gitarzysta grupy Burzum, Varg Vikernes, został skazany na 21 lat pozbawienia wolności, co w norweskim prawie jest karą najwyższą, za morderstwo innego muzyka zaangażowanego w krzewienie kultury black metalowej, Øysteina Aarsetha, oraz podpalenie kilku kościołów. Część środowiska stanowczo odcina się od tego typu działań, jednak niektórzy w pełni je aprobują, nawołując do coraz bardziej zuchwałych inicjatyw.


Musicmetal.pl Coryright 2011