Music Metal
Start Havy Metal Thrash Metal Black Metal Death Metal
Gothic Metal Power Metal Metal Symfoniczny
Metal

W zaledwie 40-letniej historii muzyki metalowej miało miejsce tyle punktów zwrotnych, że zespoły założone na przełomie lat 60. i 70. doczekały się już miana „klasyków”, mowa tu przede wszystkim o Judas Priest, Iron Maiden, czy Motorhead. Heavy Metal to wspólny szyld dla tych właśnie zespołów, uznanych za wzorcowe dla całej kategorii, niekiedy używa się także określenia Classic Metal.
Za prekursora heavy metalu uznaje się jednogłośnie Judas Priest, to oni bowiem rozwinęli brzmienie i rytmikę znaną z nagrań Led Zeppelin, dodając jej więcej brutalności i ciężaru, poszerzając o elementy zainspirowane muzyką grupy Black Sabbath. Na początku lat 80. heavy metal wciąż traktowano jako alternatywną odmianę muzyki rockowej, jednak odmiana ta powoli zaczynała w mediach dominować nad swoim pierwotnym źródłem. Wraz ze wzrostem popularności telewizji, pojawiły się teledyski muzyczne, a w nich świeży, nowatorki heavy metal. Ubocznym skutkiem komercjalizacji metalu, było jego złagodzenie, sprowadzenie do bardziej popkulturowej formy, ograniczenie brutalności brzmieniowej. Efektem są zespoły Scorpions,Van Halen, czy Europe, które osiągają wysoką popularność i przychylne opinie recenzentów. Skrajnym przypadkiem był Bon Jovi, który wygładzając zadziorne założenia do maksimum, zbliżył się niebezpiecznie do muzyki popowej. Wszystkie te medialne zabiegi niemal zatuszowały pierwotne rozróżnienie i tylko ponowne zaostrzenie atmosfery (powstanie death metalu i black metalu) uchroniło odłam przed ponownym wstąpieniem w szeregi muzyki rockowej.
            Heavy Metal często kojarzono z treściami antyreligijnymi, satanistycznymi, a nawet doszukiwano się podtekstów rasistowskich, z racji, że wśród jej wykonawców nie było osób kolorowych. W rzeczywistości jednak skojarzenia te budowano na pojedynczych, skrajnych przypadkach, w których agresję brzmieniową dopełniano brutalną warstwą tekstową. Również linie wokalu prowadzone były w charakterystyczny sposób, wokaliści często korzystali z techniki zwanej  growlem, czyli czymś w rodzaju gardłowego ryczenia.


Musicmetal.pl Coryright 2011