Music Metal
Start Havy Metal Thrash Metal Black Metal Death Metal
Gothic Metal Power Metal Metal Symfoniczny
Metal

Kiedy w 1983 roku Metallica wyrzuciła ze swoich szeregów gitarzystę Dave'a Mustaine'a, muzycy nie przewidywali zapewne, że ten ostatni w żądzy zemsty założy zespół konkurujący z Metallicą właściwie do dzisiaj – Megadeth.
W wyniku połączenia niebywałych umiejętności Mustaine'a, z nowym składem (pierwotnie David Ellefson na basie, Greg Handevidt na gitarze rytmicznej i Dijon Carruthers na perkusji) dało produkt końcowy określany przez recenzentów jako mieszanka thrash metalu ze speed metalem. Drugie określenie przyklejono do Megadeth głównie ze względu na specyficzny styl gitary Mustaine'a – pełny szybkich pasaży, widowiskowych riffów, nazywanych czasem spitfire riffs, oraz jego wokal, charakterystyczny, skrzekliwy, operujący w wysokich rejestrach. Teksty autorstwa Dave'a poruszają tematykę fantastyczną, nihilistyczną, co ciekawe, często pojawia się motyw zagłady jądrowej. Również aluzje polityczne pojawiają się okresowo w utworach Megadeth.
            Po wydaniu amatorskiego dema w płynnym składzie, zespołowi zaproponowano kontrakt na trzy albumy studyjne. Zespół otrzymał 8 tysięcy dolarów od producenta, jednak po wydaniu większości tej sumy na używki, musieli zrezygnować z usług wytwórni i nagrać płytę na własną rękę. Mimo garażowej jakości, Killing is my business... and Business is Good!, zdobył bardzo przychylne opinie recenzentów, i dodał pewien powiew świeżości do sceny thrash metalowej. Był to rok 1985, od tego czasu zespół zaczął koncertować po całym kraju i świecie i wydawać kolejne albumy w niewielkich odstępach czasowych. Obecny skład do oczywiście Dave Mustaine, Chris Broderick, Shawn Drover, oraz David Ellefson. Do dnia dzisiejszego grupa wydała następujące albumy studyjne; Killing is my Business... and Business is Good! (1985), Peace Sells... But Who's Buying? (1986), So Far, So Good... So What! (1988), Rust in Peace (1990), Countdown to Extinction (1992), Youthanasia (1994), Cryptic Writings (1997), Risk (1999), The World Needs a Hero (2001), The System Has Failed (2004), United Abominations (2007), oraz Endgame (2009). Mimo problemów Mustaine'a, który 2002 roku podczas snu odciął dopływ krwi do lewej ręki i w efekcie dostał częściowego paraliżu, po roku rehabilitacji zespół ogłosił wielki powrót na scenę. Wszystkie albumy studyjne, wydane przez grupę w latach 80. i 90. zdobywały statusy platynowych płyt, i te są uznawane za prawdziwy, klasyczny Megadeth. Współcześnie Dave Mustaine zaniechał konstruowania skomplikowanych, zaawansowanych partii gitary na rzecz prostszej w odbiorze, klasycznej zwrotkowej formie utworów.


Musicmetal.pl Coryright 2011