Music Metal
Start Havy Metal Thrash Metal Black Metal Death Metal
Gothic Metal Power Metal Metal Symfoniczny
Metal

Wbrew pozorom metal symfoniczny nie korzysta na ogół z akompaniamentu orkiestry symfonicznej, nazwa gatunku zwraca raczej uwagę na współbrzmienie sekcji rytmicznej i solowej, przestrzeń jaką tworzą przez odpowiednie uzupełnianie poszczególnych sekcji melodycznych. Oczywiście, wykorzystywane są instrumenty smyczkowe lub na przykład kotły, jednak są to przypadki sporadyczne. Nie należy mylić metalu symfonicznego z wykonaniami utworów metalowych z towarzyszeniem orkiestry – na przykład genialny album Metallici, S&M.
Obecne są za to chóry i syntezatory, tworzące skomplikowane pasaże pokrywające się z partiami gitarowymi. Tempo jest, jak na metal, umiarkowane, a nasycenie przesteru ograniczone, tak, by nie zagłuszać konceptualnego charakteru utworów.
Znamienitym przykładem zespołu reprezentującego ten gatunek muzyczny jest Nightwish, wykorzystujący mocny sopran wokalistki, Tarji Turunen, do zbudowania odpowiedniego klimatu, przeplatającego elementy gotyku z jego symfoniczną odmianą.
            Wszystkie grupy jednak wychodzą od power metalu, lub gothic metalu, i te dwa kierunki są uznawane za fundament metalu symfonicznego. Wśród pozostałych przedstawicieli gatunku wymienia się między innymi grupy Rhapsody, Therion, Avantasia, Sirenia, Within Temptation, czy Emperor.


Musicmetal.pl Coryright 2011