Music Metal
Start Havy Metal Thrash Metal Black Metal Death Metal
Gothic Metal Power Metal Metal Symfoniczny
Metal

Obecnie każda zaczepiona na ulicy osoba, zapytana o muzykę metalową, na pierwszym miejscu skojarzeń wymieni Metallicę. Prawdopodobnie dlatego, że jest to zespół, który osiągnął wielki sukces także poza kręgami wtajemniczonych subkultur.
Paradoksalnie, Metallica nie należy wcale do prekursorów muzki metalowej jako takiej. Grupę zalicza się jednak do trójki największych przedstawicieli thrash metalu na świecie, obok Anthrax i Megadeth. Zespoł założono w 1981 roku, w Los Angeles, z inicjatywy Jamesa Hetfielda, wokalisty i gitarzysty rytmicznego, oraz Larsa Ulricha, perkusisty. W pierwszym składzie znaleźli się także gitarzysta Kirk Hammett, oraz tragicznie zmarły basista Cliff Burton.
Debiutancki album zespołu, Kill 'Em All, wydany w 1983 roku zakwalifikował twórczość Metallici do muzyki thrash metalowej. Wydany trzy lata później Master of Puppets uważa się zaś za najlepsze wydawnictwo heavy metalowe, co wykazuje niezwykłą elastyczność grupy. W Master of Puppets ostatnio raz usłyszymy basistę Cliffa Burtona, 27 września 1986 muzyk zginął w wypadku autokarowym, wyskoczywszy przez okno został przygnieciony pojazdem. Metallica rozważała zakończenie działalności, ostatecznie jednak muzycy zdecydowali się zaangażować Jasona Newsteda, byłego basistę grupy Flotsam and Jetsam. Wraz z nim grupanagrała, do dziś uznawany z najlepszy, album Metallica, zwany też „czarnym albumem” (1991 rok), oraz, wspominany już na tej stronie album S&M, będący zapisem koncertu Metallici z Orkiestrą Symfoniczną San Francisco, pod dyrygenturą Michaela Kamena, który odbył się w 1999 roku. Specjalnie zmienione pod kątem symfonicznego wykonania utwory, zaskakują dbałością o szczegóły, dynamiką i niesamowitym współbrzmieniem instrumentów.
W 2001 roku wokalista i gitarzysta, James Hetfield, udał się na odwyk alkoholowy, w tym samym czasie z zespołu odszedł Jason Newsted. Po powrocie lidera, grupa zdecydowała się kontynuować działalność z Robertem Trujillo, dotychczasowym basistą Black Label Society.
            Dorobek Metallici to albumy studyjne Kill 'Em All (1983), Ride The Lightning (1984), Master of Puppets (1986), ...And Justice for All (1988), Metallica (1991), Load (1996), Reload (1997), St. Anger (2003), oraz najnowszy Death Magnetic (2008). Tytuły te sprzedały się dotychczas w 100 milionach egzemplarzy na całym świecie, pomijając ogrom pozostałych wydawnictw grupy. Metallica na stałe zajęła znaczące miejsce w metalowej fonografii, i nikt nie jest w stanie temu zaprzeczyć.


Musicmetal.pl Coryright 2011