Music Metal
Start Havy Metal Thrash Metal Black Metal Death Metal
Gothic Metal Power Metal Metal Symfoniczny
Metal

Zespół Nightwish, to jak dotąd najbardziej chyba rozpoznawalny przedstawiciel metalu symfonicznego na świecie. Grupa ma dość młodą historię, założona bowiem została w 1996 roku, w Finlandii. W definiowaniu stylu i brzmienia zespołu istotne jest rozgraniczenie dwóch okresów jego działalności, w których Nightwish nagrywał i koncertował z różnymi wokalistkami. Do 2005 roku, w którym to okresie ukazało się pięć albumów studyjnych, wokalistką była niezwykle charakterystyczna Tarja Turunen, której operowe partie nadały grupie tak specyficzny charakter. Obecnie za mikrofonem pojawia się Anette Olzon, powodem rozstania się zespołu z dotychczasową śpiewaczką było rzekomo jej przesadne zaangażowanie w sprawy finansowe, co fani Nightwish mogli przeczytać w opublikowanym na stronie zespołu liście otwartym.
Pozostały skład zespołu to Erno „Emppu” Vuorinen, odpowiedzialny za partie gitary elektrycznej, Marco Hietala, grający na gitarze basowej, Jukka Nevalainen, zasiadający za zestawem perkusyjnym, oraz Tuomas Holopainen – klawiszowiec.
W dorobku zespołu znalazło się sześć wydawnictw płytowych – Angels Fall First (1997), Oceanborn (1998), Wishmaster (2000), Century Child (2002), Once (2004), oraz Dark Passion Play – najnowszy krążek, wydany w 2007 roku. Zespół jest niebywale popularny w swoim rodzimym kraju, każdy spośród wydanych dotąd albumów zdobył miano platynowej płyty, z czego większość z nich zdobyła je wielokrotnie. W Polsce zespół jest również umiarkowanie popularny, najnowszy krążek z przed 3 lat „pokrył się” złotem. Mimo stosunkowo niedługiej kariery zespół zdążył już wydać sześć kompilacji swoich dzieł – również i one zdobyły w Skandynawii szerokie grono wielbicieli.
            Zespół Nightwish podchodzi z dużym zaangażowaniem emocjonalnym do swojej twórczości, co widać w treści tekstów, redagowanych głównie przez Holopainena. Dotyczą one świata astralnego i fantastyki, symfoniczny charakter zespołu roztacza magiczną aurę podczas koncertów, również za sprawą scenicznego wizerunku zespołu.


Musicmetal.pl Coryright 2011