Music Metal
Start Havy Metal Thrash Metal Black Metal Death Metal
Gothic Metal Power Metal Metal Symfoniczny
Metal

Klasycznym przykładem mocnego, amerykańskiego Power Metalu jest zespół Pantera, tak się przypadkiem składa – jedna z moich ulubionych metalowych kapeli. Panterę założyli bracia Abbott – gitarzysta Darrell, znany bardziej pod pseudonimem artystycznym Dimebag Darrell, oraz perkusista Vincent Paul, zwany też Vinnie Paulem. Pierwsze trzy albumy wydał ich ojciec, Jerry Abbott, znany w teksasie producent muzyki country. Wszystko zostaje w rodzinie. Do podobnych siebie jak dwie krople wody Abbottów dołączył basista Rex Brown, oraz wokalista Terry Glaze, po pewnym czasie zmieniony przez Philipa Anselmo, śpiewającego w Panterze do samego końca.
Philip Anselmo dołączył do zespołu w 1986 roku, by wraz z zespołem nagrać dwa lata później wydany album Power Metal.Choć krążek nie okazał się sukcesem komercyjnym, utwory na nim zawarte (jak wcześniej wspomniane Proud to be Loud) poruszyły wiernych fanów siłą ekspresji wokalisty i genialnym brzmieniem gitary Dimebaga. Ukazanie się płyty skłoniło wytwórnię Atco do nawiązania z grupą kontraktu, którego efektem był wydany w 1990 roku album Cowboys from Hell, najpopularniejsze chyba wydawnictwo fonograficzne Pantery. Sławę zagwarantował muzykom wspólny występ z legendą muzyki metalowej, zespołem Judas Priest, oraz międzynarodowa trasa koncertowa z zespołami takimi jak choćby AC/DC.
Jednak prawdziwym powiewem świeżości na amerykańskiej scenie był kolejny album – Vulgar Display of Power, wydany w 1992 roku. Utwory nabrały większej drapieżności, brzmienie dopracowano, a wokal Anselmo kąsał jeszcze zajadlej. W 1994 roku powstaje Far Beyond Driven, wśród utworów podążających w tym samym, nowym kierunku znalazł się także cover zespołu Black Sabbath. Anselmo zaczyna coraz bardziej angażować się w swój poboczny projekt – zespół Down, w wyniku czego w Panterze coraz częściej dochodzi do nieporozumień pomiędzy muzykami, zwłaszcza, że z powodu nieleczonej kontuzji wokalista zaczyna przedawkowywać heroinę, rzekomo uśmierzającą ból.
1996 rok przyniósł wydawnictwo zatytułowane The Great Southern Trendkill, które zebrało mieszane opinie wśród recenzentów. Prawdopodobnie spowodowane było to coraz gorszym fizycznym i psychicznym stanem Anselmo, który coraz częściej narkotyzował się podczas występów na żywo. Pod koniec roku Anselmo przedawkowuje heroinę i po udanej reanimacji trafia do szpitala, gdzie postanawia zerwać z nałogiem.
W 2000 roku światło dziennie ujrzał ostatni krążek Pantery – Reinventing the Steel. W 2002 roku Anselmo ponownie zaniedbał Panterę na rzecz innych projektów. To i inne nieporozumienia spowodowały rozpad zespołu. Bracia Darrell założyli zespół Damageplan, również Anselmo założył zupełnie nowy zespół.
            8 grudnia 2004 roku Dimebag Darrell zmarł śmiercią tragiczną, podczas jednego z koncertów grupy Damageplan. Uznany za niepoczytalnego fan zespołu Pantera, były Marines, Nathan Gale postrzelił gitarzystę zakradając się na scenę od strony zaplecza. Śmierć ponieśli także ochroniarz zespołu, jeden z fanów, oraz pracownik obsługi klubu, w którym odbył się koncert. Sprawca rzekomo obwiniał Abbotta za rozpad Pantery. Po tym wydarzeniu dawny skład zespołu przebywa we wrogich stosunkach, jednak ich płyty mają duży wpływ na współcześnie istniejące projekty metalowe. W utworach Pantery przejawiał się charakterystyczny, teksański styl, wprowadzający do ich muzyki nutkę szaleństwa i agresji, zachowując przy tym bardzo przemyślane partie melodyczne.


Musicmetal.pl Coryright 2011