Music Metal
Start Havy Metal Thrash Metal Black Metal Death Metal
Gothic Metal Power Metal Metal Symfoniczny
Metal

Opisując Power Metal, nie sposób nie wspomnieć o podziale jaki zachodzi wedle krajów, a raczej kontynentów pochodzenia konkretnych zespołów.
Power metal amerykański w dużym uogólnieniu charakteryzuje się melodyjnością, refreny „wpadają w ucho”, co w popularnym rozumieniu rzadko zdarza się w muzyce metalowej. Wykonawcy nastawiają się na szybkość partii rytmicznych i popisową formę partii solowych. Teksty są dość optymistyczne, a chętnie wykorzystywane klasyczne instrumenty symfoniczne dodają utworom niezbędnej mocy.
Europejska odmiana power metalu odbiega od klasycznego, amerykańskiego wzorca pod względem tematyki – przewijają się fantastyczne, ale i historyczne postacie, choć w rzeczywistości różnice są dosyć subtelne, głównym punktem zaczepienia jest po prostu miejsce powstania danej grupy. W obydwu bowiem przypadkach power metal odznacza się szybkim tempem, brakiem fanatycznego podejścia do spraw religijnych, czystą linią wokalu oraz rockowo brzmiącymi riffami gitarowymi, wykonywanymi często przy obniżonym stroju.
Sztandarowym przykładem jest grupa Pantera, wraz z albumem zatytułowanym po prostu Power Metal. Szczególnie warty polecenia jest utwór Proud to be loud.


Musicmetal.pl Coryright 2011