Music Metal
Start Havy Metal Thrash Metal Black Metal Death Metal
Gothic Metal Power Metal Metal Symfoniczny
Metal

Thrash Metal w swojej nazwie zawiera po części definicję muzyki wykonywanej przez jego reprezentantów. Thrash, nie mylić z trash (ang. śmieci), to czasownik tłumaczony jako „chłostać”. Faktycznie, ten podgatunek muzyki metalowej to coś w rodzaju dźwiękowej chłosty, będącej wynikiem fuzji klasycznego heavy metalu z elementami muzyki punkowej. W efekcie dostajemy szybkie, energiczne riffy gitarowe, połamane rytmy i najbardziej surowe spośród metalowych, brzmienie gitary. Wszystko to zaś przy stosunkowo prostych aranżacjach i banalnych tekstach.
Fani thrash metalu rozróżniają ponadto stylistykę wykonawców ze względu na regiony, w których tworzą. Bay Area to najbardziej techniczny i progresywny spośród nich, wśród najbardziej znanych reprezentantów warto wyróżnić Metallicę, Megadeth, Slayera, Testament, czy Exodus. Wschodnie Wybrzeże reprezentuje muzykę przesączoną największą dawką motywów punkowych i grindcorowych, tu wiele powie nam twórczość zespołu Anthrax, uważanego wspólnie z Mettalicą i Megadeth, za „świętą trójcę” thrash metalu. Kolejne regiony to Arizona, reprezentowana między innymi przez Flotsam and Jetsam, oraz kolejno Brytyjski, Niemiecki, Brazylijski, Kanadyjski i wreszcie Polski thrash metal. To podział umowny, wyznaczony wedle głównych skupisk kultury thrash metalowej oraz najbardziej jej najbardziej aktywnych twórców.
Warto przyjrzeć się krajowym gwiazdom, kilka bowiem z nich osiągnęło spory sukces poza granicami kraju, a ich albumy uznaje się za jeden z fundamentów współczesnego thrashu.
Grupa KAT, uznawana wraz z TSA i Turbo za „Wielką Trójcę” polskiego metalu, powstała na początku lat 80., zdobyła popularność przez lata kreowanym brzmieniem, ponoć wzorowanym na pierwszych albumach Metallici, oraz charyzmatycznymi tekstami Romana Kostrzewskiego. W latach 80. zarzucano zespołowi tendencje satanistyczne, obecnie KAT wykonuje bardziej modernistyczną odmianę thrashu, przykładając szczególną wagę do solowych partii gitary.
Turbo, powstałe w tym samym czasie, znane jest głównie z utworu Dorosłe Dzieci. Mimo wielokrotnych zmian personalnych zespół nagrywa i koncertuje do dziś, z jego szeregów wywodzi się między innymi genialny polski basista, Wojciech Hoffmann, będący wciąż członkiem zespołu.
Kolejną kapelą wartą przypomnienia jest Acid Drinkers, jednak jej poświęciłem tutaj osobne miejsce.


Musicmetal.pl Coryright 2011